Hostašovice – Velký Javorník – Pustevny – Kunčice pod Ondřejníkem

Velký Javorník (918 m) je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.

Na vrcholu Javorníku stojí ve výšce 905 m. n. m. turistická chata, která byla postavena v roce 1935 a patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst v Beskydech. Další zajímavostí je zde rampa pro start závěsného létání.

Z Velkého Javorníku je velmi dobrý rozhled na vrcholy Beskyd – Lysá hora, Smrk, Kněhyně, Radhošť, Nořičí, do údolí frenštátské brázdy, Palkovické hůrky, Ondřejník, Červený kámen, Kotouč – na Podbeskydsku pahorktinu, na Jeseníky, Oderské vrchy, Moravskou bránu, Ostravsko.

Na severozápadních svazích Javorníka se nachází rezervace Velký Kámen. Jak napovídá název, ve starých bukových lesích můžete najít skalní stěny a velké balvany. Na vrchol Velkého Javorníka se můžete vydat po turistických trasách z Frenštátu pod Radhoštěm, z Rožnova pod Radhoštěm či z obce Veřovice.

Na vrcholu Velkého Javorníka stojí dřevěná rozhledna, která je vysoká téměř 26 metrů. Svislá nosná konstrukce rozhledny se skládá z dřevěných hranolů, v horních patrech konstrukci tvoří sloupy z dřevěných hranolů. Rozhledna je celoročně volně přístupná.


Hostašovice – Velký Javorník – Pustevny – Kunčice pod Ondřejníkem

V rámci oddychu z pracovního shonu, jsme se domluvili s klukama – Nohou a Brachou-Brachou, na 3 denní trek z Hostašovic přes Velký Javorník a Pustevny, do Kunčic pod Ondřejníkem. Celkem trek měřil cca. 45km, obě noci byly již standardně se spaním na sněhu..

Termín – 10.-12.12.2020

Den první – z Hostašovic na Velký Javorník

Itinerář:

Hostašovice (VÝCHOZÍ BOD) – Oprchlice – Trojačka – Huštýn – Krátká – Dlouhá – pramen Jičínky – Malý Javorník – Velký Javorník (KONEČNÝ BOD)

Den druhý – z Javorníku na Pustevny

Itinerář:

Velký Javorník (VÝCHOZÍ BOD) – Malý Javorník – Kršla – Pindula – Velká Polana – Radhošť – Radegast – Pustevny – Okrouhlý (KONEČNÝ BOD)

Den třetí – z Pusteven do Kunčic pod Ondřejníkem

Itinerář:

Okrouhlý (VÝCHOZÍ BOD) – Vyrubanina – Na Pekliskách -Kunčice pod Ondřejníkem (KONEČNÝ BOD)