Z Bílé do Mostů u Jablunkova

Mosty leží v Jablunkovském průsmyku mezi horskými masivy Moravskoslezských Beskyd a Slezských Beskyd s výbornou dopravní dostupností: mezinárodní silnice, hraniční přechody, mezinárodní železniční trať. Obec vznikla před 600 až 700 lety na důležité obchodní cestě spojující Slezsko s Uhrami. Z té doby se v obci zachovaly pozůstatky Šancí, sloužící jako opevnění proti nájezdům Turků a Tatarů. Dnes jsou již rozpadlé, ale půdorys, hradby a příkopy jsou stále dobře patrné a nabízí se odsud krásné výhledy.

Mosty jsou východiskem turistických tras na Studeničné, Gírovou nebo na hlavní hřeben Moravskoslezských Beskyd začínající Skalkou, Severkou a Velkým Polomem. V zimním období nabízejí Mosty u Jablunkova dobré podmínky pro lyžaře – sjezdové tratě přímo v centru obce s osvětlením a nově i ze zasněžováním. Připravuje se výstavba lanovky na Skalku, čímž by došlo k propojení se známým zimním střediskem Velký Polom-Severka. Pro běžkaře připravuje obec upravované trasy.


Z Bílé do Mostů u Jablunkova

Dojezd ranním autobusem do Bílé, přechod po hranici do Mostů u Jablunkova. Mezi tím jeden bivak. Teoreticky podle počasí bylo v plánu dojít až na Trojmezí. Bohužel silný déšť v sobotu ráno plán cesty zkrátil.. Celkem našlapáno 35km.

Itinerář:

Bílá – autobusová stanice (VÝCHOZÍ BOD) – Bobek – Konečná – Doroťanka – Sulov – Bílý Kříž – Polomka – Nad Klokočovem – Malý Polom – Čuboňov – Pod Burkovým vrchem – Muřínkový vrch – kaple (BIVAK) – Velký Polom – Pod Velkým Polomem – Kamenná chata – Kostelky – Skalka – Kyčera pod Skalkou – Zuzana – Mosty u Jablunkova (KONEČNÝ BOD).