Zoo Brno

Zoo Brno je zoologická zahrada v severozápadní části statutárního města Brna v městské části Brno-Bystrc na svazích Mniší hory. Byla otevřena 30. srpna 1953. Zaměřuje se především na kopytníky, ale chová i další atraktivní zvířata jako lední medvědy, tygry, opice apod. Provozuje ji městská příspěvková organizace Zoo Brno a stanice zájmových činností, jejím ředitelem je Martin Hovorka.

Zoo Brno se nachází v blízkosti Brněnské přehrady na Mniší hoře na ploše 65 ha. Návštěvníci zde mohou vidět téměř 800 zvířat v 210 druzích.

Mezi největší chovatelské úspěchy zoo patří první odchov mláděte medvěda ledního v Československu v roce 1976 nebo obdobně první odchov šimpanze v roce 1967.

Modernizace zoo v 21. století započala výstavbou pavilonu Tygří skály pro tygry a levharty. Zatímco výběhy jsou koncipovány jako džungle, interiér pavilonu napodobuje skalní jeskyni. Zajímavá je snaha o spojení expozic s domorodými stavbami, například výběh vlků kanadských je doplněn srubem kanadských indiánů kmene Haida, výběh bizonů doplňuje několik týpí prérijních indiánů a výběh koní Převalského mongolská jurta. Dalším počinem v zoo bylo otevření expozice Beringie roku 2010. Jedná se o komplex výběhů medvědů kamčatských, rosomáků a sibiřských ptáků, doplněný rekonstrukcí ruské vesničky. V roce 2014 byla otevřena africká vesnice s expozicí žiraf, lemurů a plameňáků. V současné době se zoo specializuje na chov zvířat z oblastí Evropy, severní Asie a Severní Ameriky.

Název Popis
Beringie Rozsáhlý expoziční celek Beringie představující zvířata polárních a subpolárních oblastí dostal název podle Beringova průlivu – oblasti mezi Ruskem a Aljaškou. Celá expozice je obohacená u různé umělé skály, vodopády či dřevěné sruby s příkladem života v horských oblastech, expozice navíc prochází hustým, kopcovitým terénem. Můžeme tu najít druhy jako Medvěd kamčatský, Liška polární, Lachtan medvědí, Orel bělohlavý, Medvěd lední, Sob polární, Los evropský, Vlk arktický, Rosomák sibiřský, Sovice sněžní, Bobr kanadský a další…
Tygří skály Velká expozice pro Tygry sumaterské, které lze sledovat z mnoha vyhlídek nebo z restaurace U Tygra. Nedaleko expozice stojí také expozice pro Levharty Cejlonské a Surikaty.
Austrálie Průchozí výběh Klokanů žlutonohých nese jméno Austrálie. Součástí je i skála vyzdobená napodobeninami skalních maleb původních obyvatel Austrálie – Aborigines.
Pavilon opic Pavilon opic je domovem nejrůznějších druhů opic, zrekonstruovaný v roce 2010 je obýván např. Paviány anubi, Šimpanzi nebo Lemuři.
Jižní Amerika Jihoamerickou oblast v Zoo Brno tvoří expozice zvířecích obyvatel Jižní a Střední Ameriky. Jsou tu např. Lamy alpaka, Společný výběh kapybar a nandu nebo tapírů jihoamerických a další. Součástí Jižní Ameriky jsou také pavilonu Tropické království a Exotárium. Poblíž napodobeniny indiánské vesnice stojí výběhy Bizony a Jaky domácí.
Mongolsko Mongolská oblast představuje faunu východní Asie, tj. druhy jako Kůň Převalského, Velbloud dvouhrbý, Takin, Panda červená a je také doplněna o expozici Zebry Grévyho. Součástí expozice je ukázka životu v jurtě.
Kalahari Napodobenina africké vesnice včetně velkého safari výběhu pro žirafy, antilopy, pštrosy, zebry či pakoně a další africká zvířata jako např. jezero s plameňáky. Oblast stojí na vrcholu Mniší hory.
Dětská zoo Oblíbená část zoo s velkým hřištěm představuje převážně hospodářská zvířata jako koně, kozy, ovce, slepice či králíky.
Exotárium Pavilon exotického ptactva, např. papoušků, drápkatých opic, Kynkažu je součástí expozice Jižní Amerika.
Tropické království Pavilon je rovněž součástí Jižní Ameriky a představuje převážně rybí a ptačí faunu těchto oblastí.

Kontaktní údaje

Zoo Brno a stanice zájmových činností, příspěvková organizace
U Zoologické zahrady 46
635 00 Brno